Výroční zpráva Okrašlovacího spolku ve Znojmě

 za rok 2024


Rok 2024 nebyl pro Okrašlovací spolek ve Znojmě zpočátku nikterak turbulentní, leč srpnová rošáda na znojemské radnici přinesla některým členům možnost podílet se na vedení města Znojma; PhDr. Jiřímu Kacetlovi na postu místostarosty, Ottu Boudovi coby předsedovi Komise pro životní prostředí a Mgr. Lukáši Davidovi v čele Komise pro kulturu a cestovní ruch.
Spolek se scházel tradičně každou druhou středu v 19:00 v restauraci U Karla na Mikulášském náměstí.
Výroční valná hromada se uskutečnila 17. ledna 2024, a sešlo se 17 z 25 členů. Zprávu o hospodaření vypracovanou Ing. Vladimírem Husou přednesl pro jeho nepřítomnost MUDr. Lubomír Černošek, o webových a facebookových stránkách referoval Karel Jakl. Na dalších 13 měsíců bylo zvoleno stávající vedení, tedy MUDr. Lubomír Černošek, Martin Šachl, Mgr. Zbyněk Sturz, Ph.D. Na pozici hospodáře byl zvolen omluvený Ing. Vladimír Husa, za případného náhradníka valná hromada přijala Hanu Plocrovou; ta po vzájemné domluvě na jaře převzala příslušnou agendu a dokumentaci.



Přehled činnosti spolku v roce 2024:
 
Činnost spolku vycházela z plánu práce na rok 2024 schváleného valnou hromadou v lednu. 
.

1) Administrativní záležitosti
  • V srpnu obnovil M. Šachl generální žádost o účast na řízeních týkajících se kácení stromů; dle nového stavebního zákona nemohou spolky vstupovat do úprav jezů (Louka – topol černý), novou žádost příští roku bude potřeba v tomto duchu aktualizovat. S vedoucím oddělení vodního hospodářství odboru životního prostředí MěÚ Znojmo Ing. Antonínem Alexou byla kvůli jezům a stavbám na Dyji či Lesce projednána i varianta podání další generální žádosti na stavební úřad.
  • Na podzim zinventarizovala nová hospodářka spolkový majetek, přehled o majetku a závazcích byl odeslán na Krajský soud v Brně spolu se zápisy z výročních valných hromad z let 2016-2023; PhDr. Jiří Kacetl umístil fyzické výtisky spolu s dalšími materiály do skládku na Dolním náměstí.
  • Spolek nechal vyrobit nové vizitky s aktualizovanými kontakty.
  • S koncem roku 2024 byla dopsána IV. kniha zápisů ze schůzí (červenec 2019-prosinec 2024), jež bude počátkem roku 2025 předána do spolkového fondu ve Státním okresním archivu Znojmo.
  • Starostka města Znojma Ing. Ivana Solařová přijala v únoru pozvání na schůzi Okrašlovacího spolku, leč do svého odvolání na začátku srpna nenašla vhodný termín.
2) Údržba spolkového majetku
  • U Cendelínové studánky byla obnovena kamenná deska i informační panel (podrobněji viz bod 9), stejně jako nápisy na pamětní desce medailéra T. Fischera a na Schillerově kameni v lesíku.
  • Spolkové lavičky podél cesty na hradiště trpí navzdory průběžné péči povětrnostními podmínkami i vandalismem. Ve spolupráci s NP Podyjí (jmenovitě Petrem Lazárkem) byla část demontována k renovaci; na místo se jich navrátí jen část, zbývající půjdou do Městského lesíka.
  • Na podzim byla poničena lavička a panel na Kraví hoře. Panel o A. Vrbkovi bude potřeba obnovit, naštěstí stačí pouze nalepit novou folii; výměnu hranolů na lavičce zajistí NP Podyjí, avšak opravenou lavičku umístí spolek nejspíše rovněž do lesíka.
  • Předseda MUDr. Lubomír Černošek zakoupil pro spolek tablety k posílení kořenového systému stromů, které umístil spolu s MUDr. Jaroslavem Hammerem pod spolkové stromy.
3) Účast na místních šetřeních
  • V lednu se předseda spolku L. Černošek v doprovodu O. Boudy zúčastnil schůzky ohledně kácení 57 stromů podél silnice I/38 mezi zahrádkami na Pražské a obchvatem. Jednání v plné zasedací místnosti trvalo půl druhé hodiny. Stromořadí údajně představuje bezpečnostní riziko, příslušníci dopravní policie navrhli osazení svodidly, což zástupce ŘSD odmítl s odvoláním na péči řádného hospodáře. Stromy však byly na místě vysazeny už v roce 2015, a to s posvěcením Jihomoravského kraje. Výsledkem debaty byl kompromis skácení tří kusů, které bezprostředně cloní výhledu na dopravní značení.
  • V únoru bylo odsouhlaseno, že uschlé stromy u učiliště na Přímětické musí k zemi. Na přilehlém pozemku, který zakoupilo město, by měla být založena nová alej (aktuálně je vysazeno 11 stromů).
  • V březnu se nám podařilo zachránit vzrostlý zdravý jilm na Jarošově ulici, který měl padnout za oběť přechodu ke škole Jubilejní park.
  • V dubnu byl v dolním parku skácen jasan kvůli chorobě kořenů.
  • V souvislosti s výstavbou nového heliportu v nemocnici nezbývá než pokácet 13 stromů. Okrašlovací spolek navrhnul náhradní výsadbu v poměru 1:2, půl u nemocnice a půl ve městě.
  • V červenci bylo v souvislosti s rekonstrukcí jízdárny v Louce rozhodnuto o pokácení vzrostlé túje a dvou smrků náhradou za osm listnatých stromů na ulici Aninská. 
  • V souvislosti s náhradní výsadbou chybí dlouhodobá koncepce a lokality jsou mnohdy příliš vzdáleny původnímu kácení – koordinaci a výhled je potřeba projednat s Městskými lesy.
4) Významné stromy
  • Návrh na vyhlášení významných stromů obdržel místostarosta Mgr. Jan Blaha již minulý rok. Navzdory přislíbené podpoře Městské zeleně se však první polovinu roku prakticky nic nedělo. V červenci byl vytipovaný seznam představen i na odboru životního prostředí. V listopadu představil předseda L. Černošek stromy komisi životního prostředí.
  • Za významné stromy Okrašlovací spolek navrhoval: tis červený na hradě (jediná samice v okolí), lípu v Jubilejním parku, dub mezi panelovými domy na ulici MUDr. Jana Janského 3 a 5, Masarykovu/skautskou lípu na Dyjské (zasazenou 1968), buk červenolistý u školy v dolním parku.
  • Komise následně seznam doplnila o buk v parku na Žižkově náměstí a lípu u kostela v Popicích. Návrh byl v prosinci schválen, a počátkem roku 2025 bude předložen Radě města Znojma.       
  • Za významný strom považuje spolek i lípu u Samaritánky, jež byla nakonec z návrhu vyřazena, neboť křížovníci na Hradišti nesouhlasí. J. Kacetl se ještě pokusí p. probošta přesvědčit.

5) Vycházky a výlety
  • V sobotu 13. dubna navštívili členové spolku zájezd Nadace pro obnovu církevních památek děkanství znojemského do kostela sv. Karla Boromejského ve Vídni, jehož rektorem je nyní P. PhDr. Marek Pučalík Oc.R., Ph.D. Poutavý výklad i nahlédnutí do běžně nepřístupných zákoutí bylo obohacující. Při této příležitosti jsme navštívili i přilehlé Muzeum města Vídně (Wien Museum) s výstavou o staviteli Johannu Bernhardovi Fischerovi z Erlachu.
  • Mezi 25. a 28. květnem navštívil Okrašlovací spolek pod vedením J. Kacetla německý Norimberk. Po příjezdu a ubytování skupina vyrazila na podvečerní procházku městem se zastavením v chrámu sv. Vavřince. Neděle byla zasvěcena prohlídce císařského hradu, Frauenkirche, kostelu sv. Sebalda a městskému museu, pondělí pak Germánskému národnímu museu. Poslední den zájezdu si někteří účastníci prohlédli dům renesančního malíře Albrechta Dürera.
  • V neděli 21. července pozvala Zuzana Solařová spolek do Brtnice, kde zrovna prováděla na zámku. Po prohlídce zámku a Městského muzea Brtnice v panské sýpce s expozicí historických řemesel následoval společný oběd. Odpoledne výprava navštívila Muzeum Josefa Hoffmanna v rodném domě tohoto významného architekta a designéra. Poslední zastávkou pak byl židovský hřbitov.
  • V sobotu 31. srpna vyrazilo pětadvacet výletníků vlakem směrem k dolnorakouskému hradu Kreuzenstein. Po společné prohlídce s konsekutivním překladem J. Kacetla a následném obědě výprava přejela zpět do stanice Mallebarn, aby navštívila anglický park zámku Schönborn. Odtud se pokračovalo pěšky alejí kolem barokní kaple sv. Jana Nepomuckého do městečka Göllersdorf.
6) Publikační činnost
  • Po více než roční usilovné práci na publikaci Znojmo – Perla jižní Moravy se autor J. Kacetl nakonec rozhodl titul rozdělit do dvou svazků, první pro období 1850-1900, druhý 1900-1914. První díl spatřil světlo světa na začátku září. Část z více než dvou set fotografií ochotně poskytl J. Hammer. V říjnu proběhla ve štukovém sále Besedy prezentace knihy spojená s autogramiádou. Jelikož se celkové náklady vyšplhaly na ~470.000,- Kč, zkomplikovalo se vyúčtování městské dotace, jež bylo nakonec i navzdory průtahům v pořádku vyřízeno. Druhý díl je předběžně plánován na rok 2027.
  • Nemocnice Znojmo pro potřeby reprezentace nakoupila 95ks Znojemské nemocnice na Vídeňce.
  • Studie a články členů okrašlovacího spolku, jmenovitě O. Boudy, L. Černoška, K. Jakla, J. Kacetla a J. Kozdase, vyplnily jako obvykle četné stránky Sborníku Státního okresního archivu Znojmo 2023.
  • V souvislosti se slavností u Cendelínové studánky padl návrh v dohledné době oprášit, rozšířit, doplnit a aktualizovat beznadějně rozebrané Studánky Znojemska z roku 2003.
  • Karel Jakl a L. Černošek připravují biografickou publikaci Osobnosti Znojemska, jež by mohla tiskem vyjít coby příspěvek k 800. výročí založení města.
  • H. Plocrová v rámci evidence majetku zinventarizovala i publikace ve skládku, následně proběhla diskuse, jak je lépe distribuovat. Paní Drahomíra Trčková poznamenala, že v knihkupectví spolkové knihy má a prodávají se. Knihy by ve spolupráci s Besedou mohlo nabízet i TIC na Obrokové, popř. je možné oslovit školy. Prozatím nevyužitou možností je aktivní propagace a prodej na internetu.
7) 17. ročník udílení Ocenění Okrašlovacího spolku
  • Ve čtvrtek 23. května proběhlo v Centru Louka udílení Ocenění Okrašlovacího spolku.  
  •  Večerem provázel jako obvykle Mgr. Jiří Ludvík, město poskytlo 50% slevu na pronájem prostor.  
  • Pamětní list, poděkování a drobnou pozornost přejali z našich rukou:
  • Mgr. Zdeněk Adámek za dlouholetou kronikářskou a badatelskou práci pro Hluboké Mašůvky  
  • Manželé Anna a Jiří Mikuličovi za mnohaletou činnost při proznačování a udržování turistických cest v regionu Znojemska
  • Ing. Vladimír Husa za dlouholetou obětavou práci pro Okrašlovací spolek ve Znojmě 
  • Country kapela Květinka za dlouhodobý přínos v oblasti hudby a kultury
8) 12. ročník tradičního Promenádního koncertu
  • Poslední červencovou neděli se znojemská horní alej opět vrátila o století zpět, když v rámci HFZ rozezvučilo hudební altán v rytmu Strausse a Lehára dámské kvarteto Fashion Strings. Počasí nás ani letos nezradilo, všechny přilehlé lavičky byly bezezbytku obsazeny, rozlévalo se festivalové víno, korzovalo se a konverzovalo. Zhruba dvě desítky návštěvníků obléklo nostalgický kostým.
  • Profesionální ozvučení, jež umožňovalo poslech hudby i dialog zajistil Miloslav Smutný, výzdobu obstarala opět Eva Černošková s přítelkyněmi, s propagací pomohly plakátovací plochy, regionální tisk i facebook. Občerstvení nabídl stánek s občerstvením na fotbalovém stadionu.
  • Příští ročník vychází na 27. července, záměr je pozvat žesťovou Stadtkapelle Retz. Za tímto účelem spolek podal v říjnu žádost o dotaci ve výši 50.000.- CZK.
9) Cendelínová slavnost 
  • O svatodušní neděli 19. května byla při příležitosti obnovy nápisu na kamenné desce a opětovného umístění renovovaného informačního panelu oprášena i jedna z polozapomenutých tradic Dyjské vsi. Podrobnosti otvírání studánek a následného veselí v 19. století připomněl J. Kacetl.
  • Na základě jeho výzkumu se objevila i nová hypotéza o názvu studánky; krom obvyklého cendelínu (polohedvábné látky) může být původ i v německém slově pro desátek (Zehnt), neboť se v minulosti nacházela na pozemcích patřících pod faru sv. Mikuláše. 
  • Slavnosti se zúčastnil, promluvil a pramenu požehnal děkan Mons. Mgr. Jindřich Bartoš.
  • Vzpomenuli jsme i na pedagoga a badatele Jiřího Svobodu, jehož text pověsti o dobré víle Thayaně přečetl Z. Sturz; paní E. Černošková a Vondráčková pak vyrobily postavu víly a další dekorace.
  • Bezprostřední okolí studánky by se dalo v budoucnu upravit a proměnit ve stinné zákoutí s výhledem na město. Pro začátek má spolek v plánu alespoň vyměnit dřevěnou desku k sezení.
  • Akci navštívily na tři desítky osob z řad členů spolku i nejširší veřejnosti, a referoval o ní tisk.
10)  Obnova lipořadí na ulici Dr. Milady Horákové 
  • Do posledních tří skruží na ulici Dr. Milady Horákové byly v listopadu ve spolupráci s Městskou zelení vysazeny zbývající lípy. Alej je tímto obnovena, první dva stromy letos vykvetly.
11)    Znojemské nadační hroby
  • Ve střednědobém plánu práce zůstává i péče o znojemské hřbitovy.  
  • Hrob medailéra T. Fischera a hrob rodiny Rudoleckých byl převzat do péče města Znojma. 
  • Šestým nadačním hrobem na ústředním hřbitově je generál Josef Štika. Vojenskou kariéru zahájil roku 1879, a ve svazku rakousko-uherské armády bojoval v první světové válce na balkánském bojišti, na Soči, v Itálii i v Rumunsku. Po vzniku RČS velel v listopadu 1918 velel jednotkám operujícím na Slovensku. V únoru 1923 odešel do výslužby, v červenci 1937 zemřel ve Znojmě.
  • Lenka Fialová pořídila korpus těla Kristova na hrob ThDr. Carla Krückla
12)    Ostatní spolkové aktivity
  • V květnu proběhl workshop na téma revitalizace horní části Lesky. Studenti z Brna a Olomouce představili zajímavé varianty, některé i s přesahem do Gránic. Okrašlovací spolek uspěl se záměrem zpřístupnění horního toku Lesky v anketě Tvoříme Znojmo již v roce 2022 se záměrem realizace v roce 2023. Dosud byl pouze vystavěn mostek pod obchvatem a odstraněna část náletů.
  • V květnu připomínal J. Kacetl 90. výročí výstavby Vranovské přehrady sérií přednášek o stavbě přehrady, zatopení starého a budování nového Bítova a stavbě přehradních mostů. 
  • V červenci navštívil schůzi Ing. Jan Regula z klubu filatelistů, aby požádal spolek o podporu při žádosti o vydání poštovní známky k 800. výročí založení města Znojma. Předseda L. Černošek sepsal podpůrný dopis, který spolek v září odeslal na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.
  •  PhDr. Jan Kozdas obdržel v září Cenu města Znojma za celoživotní přínos v oblasti památkové péče (mj. zásluhy na prohlášení Louckého kláštera a radniční věže národními kulturními památkami, zpracování odborných podkladů pro vyhlášení památkové zóny ve Znojmě).
  •  Při slavnostním aktu vyzvednutí bání zpět na vrchol radniční věže byla 20. září do schrán vložena i bilanční zpráva 1993-2023 z pera J. Kacetla.
  • Na rakouské straně je u Untermarkersdorfu záměr vybudovat větrný park osazený až patnácti turbínami na 250 m vysokých stožárech. J. Kacetl a O. Bouda navštívili v září jednání s občany z údolí Pulkavy přímo v Untermarkersdorfu. J. Kacetl poté předložil radě města Znojma otevřený protestní dopis, jež byl jednomyslně schválen.
  • Od října do konce roku vystavovalo Jihomoravské muzeum ve Znojmě v přednáškovém sále Domu umění historické i současné fotografie a pohlednice ze sbírek našeho člena J. Hammera. Okrašlovací spolek navštívil výstavu hromadně v neděli 24. listopadu, cenný byl především komentář autora fotografií o okolnostech vzniku a zajímavostech z 60., 70. a 80. let.
  • Okrašlovací spolek myslí také na potřebné. Letos v prosinci poslal na benefiční adventní koncerty České televize částku 1400,- Kč. Tento projekt podporujeme už 20 let.

Stav členské základny

K 31. prosinci 2024 je stav členské základny 23 členů. Jan a Silvestr Kozdasovi ze zdravotních důvodů pozastavují svá členství a nebudou prozatím chodit na schůze; ostatní mají zájem ve spolku dál setrvat.
 
   
Sepsal: Z. Sturz na základě knihy zápisů ze schůzí

Přečteno a schváleno na valné hromadě spolku dne 15. ledna 2025
.