OS ve Znojmě - logo OS Znojmo
louka oldtimer
 logo OS
 botanická zahrada Liberec
Paměť krajiny 

 
rostliny lomikámen trsnatý
 
   
Příroda v okolí Znojma se probouzí.
Podívejte se, jaké kytky kvetou 2024  v půli února   

 
 
Jaro přišlo na Znojemsko v únoru. Teploty se pohybují kolem deseti stupňů, zaznamenali jsme i příjemných patnáct. Příroda se probudila ze zimního spánku.
   
V zahrádkách kvetou krokusy, sněženky a taloviny. „V Konicích u Znojma a na Kraví hoře a také jinde na vřesovištích začal kvést křivatec český pravý. Je to vzácný příbuzný známějšího a hojného křivatce žlutého,“ podělil se o čerstvé fotografické úlovky botanik Radomír Němec.
 
křivatec český
V polovině února mohou lidé pozorovat na vřesovištích nedaleko Znojma rozkvetlý křivatec český. | Foto: Radomír Němec

Jak doplnil, kromě křivatce českého už kvete i mohutnější a chlupatý křivatec rolní. 
   
  bledule
Kolem potoků kvetou i sněženky a bledule | Foto:Městské lesy
Bledule jarní jsou jedny z nejkrásnějších jarních rostlin. Vyskytují se na vlhčích místech, kde by ostatní druhy neměly šanci. Vykvétají brzy na jaře, dokud se koruny stromů nad nimi nezazelenají a nezastíní je,“ vysvětlila Jana Trojanová z Městských lesů Znojmo. Zároveň upozornila, že bledule jsou zákonem chráněné. Vyrývání cibulek nebo trhání květů je zakázané.
   
sněženky
Sněženky
Taloviny
Taloviny
Vrba jíva
Vrba jíva
krokusy
Krokusy
     
Předčasný příchod jara zaznamenali nejspíš už i alergici. „Musí počítat s pylem z lísky a břízy, jejichž samčí jehnědy uvolňují pyl ve větru a tím ho roznášejí po krajině, aby našla samičí květy,“ vysvětlil Němec s tím, že kvete i vrba jíva známá jako kočičky a také topoly.

Meteorologové předpovídají, že letošní únor má nakročeno k tomu, aby se stal nejteplejším v historii měření. Například 11. února bylo v Lednici na Břeclavsku a Strážnici na Hodonínsku přes patnáct stupňů.

Před dvěma lety kvetlo na Znojemsku spousta sněženek taté touto dobou. Teplý únor byl například před deseti lety.

   
 
Autor:Ilona Pergrová,Znojemský deník, 20.02.2024
 foto: Radomír Němec,
Městské lesy
 

zpátky

index úvod