os

Projekt na revitalizaci městských parků ve Znojmě

Městské parky, které byly chloubou Znojma, postupně chátrají. Některé stromy jsou staré už 200 let, od založení parků v roce 1804. Dosti velký počet je napaden chorobou, způsobující předčasné usychání listí, nová výsadba se děje nesystematicky, květinová úprava prakticky neexistuje.
Další velký problém je, že parky sloužily i jako "náhradní" plocha pro různé stavby. Než by se situovaly jinam, zvolilo se nejjednodušší řešení, protože chyběly důraznější protesty veřejnosti. Toto zabírání parků začalo Německým domem (bývalý hotel Znojmo) a vyvrcholilo přestavbou klasicistního altánu na dnešní družinu základní školy a zabráním části parku pekaři.
Okrašlovací spolek ve Znojmě se trvale zabývá touto problematikou a dospěl k určitému koncepčnímu řešení, které zde předkládáme.
V dolní části parku, od ulice Pontassievská k náměstí Republiky navrhujeme:
  • uvolnění zabrané části parku provozovnou pekáren. Pekárna neoprávněně zabírá cestu pro pěší v městském parku, kterou svým provozem vyloučila z veřejného užívání. Zabraná plocha je nedílnou součástí historických parkových úprav. Navíc komíny pekárny hyzdí pohledovou siluetu historického jádra města. Provozovna je dnes soukromá, ale stále využívá neoprávněných výhod, vzniklých ještě za minulého režimu. Prosazení provozovny v těchto místech bylo tehdy politickým rozhodnutím.
  • podobně hyzdí pás hradeb bývalá provozovna stolárny v objektech Dolní česká 25 a 27. Navrhujeme její asanaci na podkladě provedeného stavebně - historického průzkumu.
  • doplnění fontány o večerní osvětlení a nízké okolní oplocení.
  • doplnění litinových oblouků do vchodů u parku (jeden se zachoval), doplnění parků vhodným stylovým osvětlením.
  • oprava pamětní desky zakladatele parků hejtmana Ekarta a její umístění na historicky správné místo s úpravou okolí.
  • oprava hradební zdi u parku s odstraněním nasprejovaných nápisů. Trvalá ochrana před sprejery (poučit Městskou policii). Zaměstnat hlídače do parku.
  • zprůchodnění tzv. "Parkové uličky" ("Parkgasse"), která existovala. Vede z ulice Kollárovy hradebním příkopem k vyústění v altánku v parku. Na noc by bylo nutno ji zamykat. V tomto prostoru je možno uvažovat i o vybudování živnostenské uličky v místech zbořeného dvorního křídla domu v Kollárově ulici.
  • výhledově zrušení budovy družiny základní školy, která přerušuje alej stromů a opětovné uvolnění plochy parku. Uvažovat o obnovení původního klasicistního altánu.
Horní a střední část parku zpracujeme později v samostatné studii, jen připomínáme, že se zde rozvíjejí nevhodné aktivity trhovců, přibývá stánků, parkem projíždějí cyklisté i motorová vozidla, nikdo je nepokutuje a park celkově chátrá.
Jestliže si uvědomíme, jaké by bylo Znojmo bez těchto parků, vidíme nezbytnost investic do zachování tohoto dědictví.
Literatura a prameny:
  • plán města Znojma z r.1815, černobílá grafika, barevná varianta nalezena při poslední opravě radniční věže
  • indikační skica stabilního katastru, 1:2880, 1:1440, k.ú. Znojmo, z r.1824 a 1875, Moravský zemský archiv Brno, D9, i.č. 1071 - 1074, sign. 844, ev.j. 209.
  • další historické obrazové prameny, včetně fotografií - např. ze sbírek J.Vlasáka
  • Stavebně historický průzkum domů Znojmo, Dolní česká 25, 27 a přiléhajícího hradebního systému, Specializovaný ústav pro rekonstrukci památkových měst a objektů v Praze, Řehořova 14, 130 00 Praha 3, Atelier 04 Dr.Muka, Praha 1994, investor odbor školství a kultury Měst. ú. ve Znojmě.