OS ve Znojmě - logo tisk o OS 2019 logo novin e-rojnost (internet zeitung)
 17. 07. 2019
znak města Znojma
Jak se na úpravy veřejného městského prostoru dívá Okrašlovací spolek

14. července 2019 OS ve Znojmě - logo
              

Kašny na Horním náměstí by mohly být klidně dvě

Znojmo, jakožto historicky město královské, disponuje samo o sobě dějinným i architektonickým potenciálem, který je staví na jedno z předních míst turistického zájmu v tuzemsku. Vedení radnice je si toho vědomo, snaží se příznivé okolnosti využít a vzhled města dál zatraktivnit. Leckdy při tom naráží jak na názor veřejnosti, zejména místních patriotů, tak i odborníků. Na tomto poli se rovněž angažuje místní občanské sdružení Okrašlovací spolek Znojmo, jehož dlouholetého člena MUDr. Lubomíra Černoška požádala Rojnost o názor na některé aktuální okolnosti úprav veřejného městského prostoru.

Rojnost: Jak vnímá Okrašlovací spolek současnou akci „vodní prvek“ pro Horní náměstí?
O. S.: Návrhy kašen, včetně vítězného návrhu, sklidily na internetu ostrou kritiku občanů. Pozitivních ohlasů bylo opravdu málo. Ani členové Okrašlovacího spolku se neztotožnili s žádným z prezentovaných návrhů. Téma kašny na Horním náměstí Znojmáky stále rozděluje. Jde o to, zda mít zde kašnu historickou, nebo modernu? Řešení je nasnadě: Možné jsou na tomto náměstí obě varianty. Jedna vodní plocha totiž stejně nedokáže změnit mikroklima velkého vydlážděného prostoru, kde se v létě rozpustí zmrzlina během minuty. Kašna se sochou svatého Václava stávala v rohu u ústí Kovářské ulice a jistě by tam nepřekážela při pořádání různých současných oslav. Druhý, moderně pojatý vodní prvek by musel být umístěn excentricky, například v opačném koutě náměstí. Tak by se alespoň částečně prostor ochlazoval. Často je slyšet hlasy, že zde chybí zeleň – travnaté plochy a vzrostlé stromy. To je pravda. Zatím je to otázka dohody s památkáři, neboť ve světě již dávno podobná zeleň ve středu měst existuje.

Rojnost: Jak vidí Okrašlovací spolek celkovou koncepci radnice v péči o veřejný městský prostor?
 O. S.:
Jednou jsme dostali otázku: „Jaké je vaše oblíbené místo ve Znojmě?“ Zapeklitá otázka! A hlavně – je to otázka veřejného městského prostoru! Okrašlovací spolek dlouhodobě pracuje na koncepci řešení, nemůže však tuto situaci změnit bez spolupráce s radnicí. Proto jsme se letos sešli se starostou a místostarostou města, abychom se vzájemně seznámili se svými vizemi a pomohli tak problémy veřejného prostoru řešit. Je to otázka zeleně, parkování, a hlavně vytváření dobrých míst k žití. Doufáme, že Znojmo se stane zase atraktivním místem nejen pro turisty, ale hlavně pro vlastní obyvatele. Samozřejmě jsou nutné i další věci – zlepšení čistoty města, zlepšení úrovně informačních služeb, motivovat podnikatele k otevření více restaurací a vináren, zvláště přes víkend. To se ve svém souhrnu podepíše na vnímání města. Doporučuji nahlédnout na webové stránky Okrašlovacího spolku Znojmo s naším programem ve 4. verzi, vypracované v loňském roce.

Rojnost: Má Okrašlovací spolek možnost vyjadřovat se ke změnám týkajícím se úprav veřejného městského prostoru a městského mobiliáře?
O. S.: Okrašlovací spolek se zúčastňuje takzvaného místního šetření při plánovaném kácení stromů. Zde máme podanou takzvanou generální žádost na odboru životního prostředí. Pravidelně se zúčastňujeme veřejných debat v rámci projektu „Zdravé město“. Máme ovšem stejné možnosti a pravomoci jako běžný občan města. To je z našeho pohledu málo. Proto jsme také jednali s vedením města Znojma a seznámili starostu a místostarostu s našimi koncepcemi. Ze strany města postrádáme větší koncepčnost a také bychom uvítali větší aktivitu městské architektky. Chceme v nejbližší době prosadit trvalé obsazení místa zahradního architekta a městského zahradníka. Městská zeleň, její údržba, ochrana a její rozšiřování, je pro Okrašlovací spolek prioritou. Korunou našeho snažení by byl průchozí zelený prstenec kolem Znojma údolím Dyje a údolím potoka Leska.

Rojnost: Co je podle Okrašlovacího spolku největším šrámem na vzhledu Znojma?
O. S.: Je toho víc! V centru města to je hlavně ulice Velká Mikulášská, která by mohla být jednou z nejhezčích ulic starého města. Jen si vzpomeňme, jak dříve vypadal Slepičí trh. Je ale možno začít třeba novými chodníky, zvláště na ulicích Horní a Dolní Česká. Také nejbližší okolí kostela svatého Michala není vhodně upravené – asfalt kolem kostela, nejstaršího okrsku města, je ostudou. Při rekonstrukci tohoto místa lze očekávat i významné archeologické nálezy, které by se daly vhodným způsobem prezentovat. Samostatnou kapitolou je areál Louckého kláštera. Ten se probouzí k životu jen díky společnosti Znovín, hudebnímu festivalu a vedlejšímu kempu. Zde je možno začít odstraněním ohyzdných betonových zdí na severozápadní straně a propojením místa s Louckým parkem. Rekonstruovat zbytečně zbořenou klasicistní bránu mezi parkem a areálem kláštera a důstojnický pavilon nabídnout k hotelovému využití.


Autor: Jiří Cmunda Roupec, Rojnost 95, 16.7. 2019

      

tisk tisk 2019 další