Výroční zpráva Okrašlovacího spolku ve Znojměza rok 2005Tato výroční zpráva byla přednesena a poté schválena na Valné hromadě Okrašlovacího spolku ve Znojmě, konané dne 5. ledna 2006. Chod a řízení spolku Okrašlovací spolek ve Znojmě se v roce 2005 víceméně pravidelně scházel jednou za čtrnáct dnů ve čtvrtek v restauraci U Karla na Mikulášském náměstí ve Znojmě. Na svých schůzích se řídil stanoveným programem.
Obsazení funkcionářů spolku odpovídalo výsledkům volby konané
na Valné hromadě spolku dne Dne 14. dubna 2005 byl na schůzi Okrašlovacího spolku odhlasován všeobecný zákaz kouření, který je platný a závazný i do budoucna, ledaže by byl zrušen usnesením Valné hromady spolku. Na den 20. října 2005 byla svolána Valná hromada spolku. Byla však kvůli kolizi termínů s jinými občanskými aktivitami členů spolku neusnášeníschopná. Okrašlovací spolek zůstává i nadále členem Mezinárodní společnosti Charlese Sealsfielda. V březnu 2005 v rámci tohoto členství obdržel zdarma nově vyšlou publikaci Zwischen Kutte und Maske – Das geheimnisvolle Leben des Charles Selasfield. Členství Okrašlovacího spolku ve sdružení Greenways Praha-Vídeň bylo v červnu 2005 z naší strany ukončeno. Důvodem je příliš vysoký členský příspěvek ve srovnání s minimem výhod, které členství přináší.
Přednášková a odborně publikační činnost spolku Členové spolku (Mgr. Čižmář a Dr. Kacetl) vystoupili individuálně se svými odbornými příspěvky v rámci předjarního přednáškového cyklu Jihomoravského muzea, určeného pro širokou veřejnost. Dr. Kozdas a Mgr. Čižmář publikovali odborné články ve sborníku Thayensia 2004, v Ročence Státního okresního archivu ve Znojmě 2004 a v časopise Jižní Morava 2005. Pod záštitou Národního parku Podyjí a Jihomoravského muzea ve Znojmě uspořádali členové spolku (Kozdas a Čižmář) v průběhu roku zajímavé naučné vycházky a výlety pro veřejnost do širokého okolí. Bezesporu největším a nejvíce viditelným počinem spolku v této oblasti bylo lednové vydání publikace „200 let městských alejí a parků ve Znojmě,“ podpořené mimořádnou dotací z rozpočtu Jihomoravského kraje v roce 2004. Brožuru s barevnou obálkou o formátu A4 graficky zpracovala a vytiskla Tiskárna Kuchařovice. Autorem populárně naučné stati je Dr. Kozdas ve spolupráci s dalšími členy spolku. Bonusem je text z pera geologa Jihomoravského muzea Mgr. Šmerdy. Brožura je doplněna o osmistránkovou barevnou přílohu s bohatým obrazovým materiálem. Z třítisícového nákladu se za necelý rok prodalo okolo jednoho tisíce výtisků. Publikaci lze stále zakoupit ve většině znojemských knihkupectví a v turistických informačních centrech za jednotnou cenu 40,- Kč. Dotace Jihomoravského kraje umožnila ještě jeden ediční počin. Již na konci prosince 2004 byla vydána pamětní pohlednice Okrašlovacího spolku s malířským vyobrazením snového Znojma, jehož autorkou je paní Škrabánková. Náklad činí 2 000 kusů, jednotná prodejní cena je 5,- Kč. Publikace o parcích a pamětní pohlednice byly představeny na tiskové konferenci v lednu 2005 ve vinárně U Legionáře. Upoutávky byly uveřejněny v týdenících Znojemsko a Znojemský týden, v denících Rovnost a MFDnes. Dokonce i v radničním čtrnáctideníku Znojemské listy se objevila celostránková recenze z pera pana Vlastimila Janků, byť silně kritická a místy zmatečně a laicky atakující a nenávistná. Náplastí na osobně motivovanou zášť pana Janků budiž velmi pochvalná recenze od Jany Klempové, která vyšla v odborném historickém časopise Jižní Morava 2005, a obecně velmi příznivý ohlas z řad široké znojemské veřejnosti. Výtěžek z prodeje publikací a pohlednic chce Okrašlovací spolek použít na výsadbu nové zeleně ve Znojmě a na jiné krajinotvorné projekty.
Dotační projekty spolku V lednu 2005 vypracoval Okrašlovací spolek projekt s žádostí o dotaci z dotačního programu Strom života (Nadace partnerství). Projekt se týkal výsadby nové zeleně v prostoru Národního parku Podyjí v blízkosti zámku ve Vranově nad Dyjí. Žádost však byla v únoru zamítnuta. Ve stejné době, tj. v lednu 2005, byl spolkem „oprášen“ starší projekt na obnovu Vrbkova kamene. Projekt byl podán s žádostí o dotaci na odbor školství a kultury MÚ Znojmo. Rada města Znojma však dotaci evidentně z politických důvodů neudělila. Díky členskému daru ing. Karla Fialy však bylo možno v realizaci projektu pokračovat i bez dotace. Na konci září 2005 byl stanoven harmonogram prací a v průběhu šibeničních čtyř týdnů byl nový Vrbkův kámen ve spolupráci s Národním parkem Podyjí a stavební firmou Jelínek osazen na Kraví hoře. Nápis vytesal mistr kameník Dalibor Dolejší. Slavnostní odhalení kamene, na které byla pozvána řada hostů a kterému požehnal loucký farář a premonstrátský kanovník Marián Husek, proběhlo v den 87. výročí vzniku Československa 28. 10. 2005. Přírodní slavnost se odehrála pod teplým říjnovým sluncem a zúčastnilo se jí téměř sto lidí. Po projevech, přednesu úryvku z Vrbkova díla a církevním požehnání došlo i ke zpěvu státní hymny. Slavnost pak v neoficiální části pokračovala ochutnávkou znamenitého vína ve sklípku pana Kloudy v Konicích. Následné ohlasy na akci byly velmi příznivé. V prosinci roku 2005 zažádal Okrašlovací spolek Radu Jihomoravského kraje o finanční dotaci z krajského dotačního programu pro oblast kultury. Tato dotace, pokud bude přidělena, umožní v roce 2006 realizaci nového projektu, který vznikl během listopadových schůzí Okrašlovacího spolku : Bude založena nová knižní edice s názvem OPERA ZNOYMENSIA („Díla znojemská“), v jejímž rámci budou v budoucnosti vycházet jednak původní práce současných regionálních historiků-odborníků, jednak reprinty děl od starších znojemských autorů, včetně dosud nepublikovaných překladů znojemských autorů německé národnosti (např. Hübner, Vrbka, Bergmann aj.). Knihy z této ediční řady obecně poslouží nejen jako rozšíření nabídky knihoven a knihkupectví na Znojemsku, budou také přínosem k hlubšímu poznání regionální historie jižní Moravy, v případě reprintů starších, mnohdy těžko dostupných děl se stanou vyhledávanou pomůckou či materiálem pro odborníky či studenty příslušných humanitních oborů. Prvním svazkem této edice budou Příběhy z Kraví hory od Antona Vrbky, na jejichž literárním překladu bude pracovat Jiří Svoboda.
Kontrolní činnost spolku ve vztahu k orgánům státní správy a místní samosprávy Okrašlovací spolek po celý rok 2005 pečlivě sledoval ochranu životního prostředí ve Znojmě a kontroloval práci odboru životního prostředí Městského úřadu ve Znojmě (jak to umožňuje zákon), aby v jednotlivých případech nedocházelo k neodůvodněnému kácení stromů ve městě. Kromě ochrany životního prostředí se spolek vyjadřoval k sporným otázkám proměn městského urbanismu, zejména proti zamýšlené výstavbě futuristické kaple na Mariánském náměstí ve Znojmě. Domníváme se, že daná architektura nezapadá do celkového architektonicko-urbanistického prostředí Mariánského náměstí a že finance potřebné na takovou realizaci je radno lépe využít na opravu chátrajících církevních památek. Spolupráce s odborem výstavby Městského úřadu je však na bodu mrazu. Kauza plovárny v Louce měla totiž v roce 2005 dohru. Po dvou letech soudních jednání, ve kterých zájmy spolku hájil EPS Brno, vynesl v srpnu 2005 Krajský soud v Brně pravomocný rozsudek, jímž zrušil stavební povolení na výstavbu louckého koupaliště. Důvodem je, že Město ignorovalo zákon o EIA (posuzování vlivů stavby na životní prostředí), který začal platit již před vydáním stavebního povolení. I když Město Znojmo podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, je velmi malá pravděpodobnost, že se svými námitkami uspěje. Navíc kasační stížnost nemá odkladný účinek, takže loucká plovárna je momentálně černou stavbou. Liknavost Městského úřadu a odpovědných úředníků je již tradiční a hra na „mrtvého brouka“ jim zatím prochází bez trestu. V listopadu 2005 vydal Okrašlovací spolek k celé záležitosti tiskové komuniké.
Členský příspěvek činí minimálně 100,- Kč na osobu a rok. Sepsal : PhDr. Jiří Kacetl, leden 2006
|